Téměř migranti. Přeshraniční a mobilní zaměstnanci.

„Realizovat se skrze zaměstnání by mělo být tolerované, přestože člověk půjde  pracovat do jiného státu.“

Seminář pořádaný EZA – UNAIE – Trentini nel Mondo probíhal od 23. do 24. října 2015 v Trentu v Itálii.

Hranice v době globalizace netvoří pouze linie na mapě ohraničující území jednotlivých států. Dá se na ně nahlížet

z mnoha hledisek, např. kulturních, jazykových, náboženských apod. Přeshraniční cirkulace, kulturní výměny urychlují proces vývoje hranic.

Bulharsko – Řecko

Migrace z Bulharska do Řecka většinou začíná jako sezonní zaměstnání, které se časem mění v zaměstnání permanentní. Řecko je přitažlivé svými benefity, vyšším platem a je nejjednodušší volbou pro migraci.

Sardinii opouští mladí vzdělaní lidé. Často se po studiu v zahraničí již nevrací. Důvodem je problém najít zaměstnání.

Itálie a Švýcarsko se zaměřují na nastavení pravidel danění, přístupu k sociálním a zdravotním službám. Mnohdy dochází ke dvojitému danění, nebo k tomu, že zaměstnanec platí daně v zemi ve které pracuje, ale přístup k sociálním a zdravotním službám má v zemi, ve které žije.

Na mobilitu bychom se měli dívat pozitivně. Migraci ekonomicky potřebujeme. Nové hranice souvisí s trendy trhu práce.

Odborové organizace by se měly zaměřit na vzájemnou spolupráci odborových organizací, na rozvoj odborových přeshraničních kontraktů, na mezinárodní partnerství odborových organizací, na fiskální systém Itálie, Rakouska, Švýcarska.

Aktualizováno Středa, 23 Prosinec 2015 19:33